Report Essex X’Country League Rd2

Saturday 25th November – Hockley

It was smiles all round for Basildon Athletic Cross country teams as they continued their run of success in the Essex league; other events depleted the girls team but the Boys and Senior teams set to work on a well run course provided by Southend Athletics at Hockley , The bright and sunny weather helped the new towners achieve some notable gains. 

First up, the U13s set the tone with Freya Seymour and Francesca Turner both claiming top ten positions while U13 Boys Harrison Thorpe, Ben Stokes and Jack Finn all finished in the top 20, The U15 Boys maintained their outstanding form to be the first team home led by Luke Meridew in 2nd place and Jamie Rashbrook in 4th, James Lee guaranteed the team first place with his top twenty finish.

Despite being low on numbers due to the School National Championship taking place in Kent, the smaller than usual girls squad managed a well-earned 5th  place for Sophie Wetheridge in the U15 girls while Beth Ashley fought in the U17 women’s race and secure 14th place.  The U17 men were just denied first place but secured a well deserved second with Daniel Riley leading them in, Oliver Lill and Luke Savage all finishing in the top twenty which meant they retain the prized league number one position.

Max Jones made  a welcome return home from St Mary’s University to claim 2nd  place in the U20 men’s race with Brandon Thorpe close behind in fifth position.   It was no surprise that the senior women showed they were in great form as usual, comfortably gaining the top spot with fantastic runs by Rachel Wiseman 1st, Kirsty Tydeman 5th and Charlotte Bishop finishing 6th.

Team manager Nick Wetheridge was once again able to heap praise on his teams as Basildon retain an unmatched first or second league position in five different age groups, we are obviously really pleased and proud of our athletes performance to date said Nick, but as a competing club we are always looking to the next challenge which will be the U13s/U15s Essex championships at Writtle next Saturday before the last full league event of the year on the 16th of December at Colchester.  As usual we hope to put on a strong performance and know that the other clubs will be making sure we get a good run for our money.

RESULTS:-

Pos Name Team Time Age
U13 Girls 3rd 47 pts
6 Freya Seymour 12: 34
9 Francesca Turner 12: 54
13 Millie Costin 13: 27
19 Mabel Cowley 14: 09
24 Yasmin Finn 14: 49
25 Jessica Turner 14: 50
31 Lauren Holmes 15: 53
U13 Boys 3rd 70 pts
7 Harrison Thorpe 12: 43
11 Ben Stokes 12: 56
19 Jack Finn 13: 31
33 Liam Keevil 16: 24
U15 Girls 3rd 55 pts
5 Sophie Wetheridge 16: 57
9 Daizy Harris 17: 40
20 Kiera Bott 18: 12
21 Isabel Judd 18: 18
22 Millie North 18: 22
37 Freya Hudson 20: 03
38 Ella Witcher 20: 24
U15 Boys 1st 32 pts
2 Luke Meridew 14: 25
4 Jamie Rashbrook 15: 05
8 Daniel Houchell 15: 24
18 James Lee 16: 08
23 Joshua Smith 16: 49
U17/20 Women  6th 38pts (2)
14 Beth Ashley 20: 59 U17
24 Maia Grundy 23: 13 U17
U17 Men 2nd 40 pts
3 Daniel Riley 19: 43
8 Oliver Lill 20: 15
10 Isaac Brown 20: 19
19 Luke Savage 21: 14
25 Daniel McGill 21: 54
27 George Hill 21: 59
31 Matthew Houchell 23: 21
35 George Applewhite 24: 30
Snr Women 1st 24 pts
Vets 1st 78 pts    (3 to sore)
1 Rachel Wiseman 21: 55 V35
5 Kirsty Tydeman 22: 30 SW
6 Charlotte Bishop 22: 46 SW
12 Nicola Bredin 23: 55 SW
20 Louise Douglass 24: 56 V35
57 Mandy Wetheridge 27: 46 V45
Snr Men 9th 383 pts (5)
Vets 19th 282 pts (2) (4 to score)
2 Max Jones 28: 52 U20
5 Brandon Thorpe 29: 20 U20
94 Joe Payne 34: 59 U20
140 David Findlay 38: 13 V50
142 Simon Tippett 38: 18 V40